Atletism: Liga de Diamant-Elaine Thompson a obținut a 14-a victorie consecutivă la 100 m

Jamaicana Elaine Thompson, regina sprintului feminin, a înregistrat cea de-a 14-a victorie consecutivă în proba de 100 m, duminică, în cadrul reuniunii de la Rabat (Maroc), a 10-a etapă a circuitului atletic Liga de Diamant, informează Reuters.

3ce56f15-83c0-419a-a756-3dd884cf5c50

Thompson a fost înregistrată cu timpul de 10sec.87/100, reușind să o devanseze cu trei sutimi de secundă pe ocupanta locului secund, ivoriana Marie-Josee Ta Lou (10sec.90/100), în timp ce poziția a treia a fost ocupată de Michelle-LeeAhye din Trinidad-Tobato, în 11sec.02/100.

La 100 m masculin, în absența jamaicanului Yohann Blake, care a declarat forfait din cauza unor probleme medicale, victoria a revenit britanicului Chijindu Ujah, în 9sec.98/100, nou record personal. Pe locul secund s-a clasat ivorianul Ben Youssef Meite (10sec.01/100), urmat de un alt reprezentant al Marii Britanii, Nethaneel Mitchell-Blake (10sec.18/100).

În concursul masculin de săritură cu prăjina, campionul olimpic en titre, brazilianul Thiago Braz da Silva, a ratat toate cele trei tentative la 5,40 m, victoria revenind polonezului Pawel Wojciechowski, care a trecut peste ștacheta înălțată la 5,85 m.

Iată și câștigătorii celorlalte probe din concursul găzduit de capitala marocană: